Archiv rubriky: Recepty

Rozšiřujeme sortiment o espresso, cappuccino, latte….

Již nějakou dobu pokukujeme po možnosti uvařit pravé espresso s dokonalou pěnou. Moka konvička umí udělat velice dobrou kávu, ale créma (pěna) je minimální. A tak jsme začali hledat ten pravý stroj. Od prvotních úvah o nějakém obrovském všeumějícím automatu jsme se postupně dostali až k jednoznačné volbě – kvalitní pákový přístroj a solo mlýnek. Jelikož káva je naše zábava a ne obživa, zamítli jsme vody profesionálních kávovarů a v takto zúžené volbě až zas tak velký výběr není. Ve finále zvítězil kávovar italské firmy Rancilio Silvia doplněný o PID regulaci od firmy bunacafe.cz. Mlýnek máme také od Rancilie. Zpočátku nás překvapilo, že do standardních kávovarů někteří prodejci doplňují elektronickou regulaci (PID) vlastní výroby, ale i ve světě je toto běžný postup a tak jsme se přestali divit. Tato regulace umožňuje detailně měnit parametry extrakce kávy a mít celý proces pod kontrolou. Nijak to však nezjednodušuje přípravu kávy, stále je to o zkušenostech.

Hned po týdnu testování doma, kdy jsme se se Silvií seznamovali a jakš takš sladili hlavní parametry (jemnost mletí, množství kávy do páky, síla stlačení a doba extrakce), jsme zkusili první veřejné vaření. Na faře v Chrástu se konala Noc kostelů. Vše probíhalo v poklidu, takže pro prvotní test to byla vynikající zkušenost. Zjistili jsme totiž jednu důležitou věc – jelikož se jedná o „domácí“ kávovar s jedním bojlerem společným pro kávu i pro „pěnič“ mléka, je třeba při přípravě kapučína či latté chvilku čekat na změny teplot (káva vyžaduje cca 100 C a pára musí mít 140 C).
Také již rozumíme některým kávovým pojmům.
  • extrakce – vlastní proces „vaření“ espressa trvající cca 20-25 vteřin
  • páka, portafiler – páka do které barista pěchuje namletou kávu
  • temper – pěchovátko pro napěchování kávy v páce
  • PID – elektronická regulace umožňující mimo jiné snímat a regulovat teploty na několika místech kávovaru
Jelikož na internetu je možné získat spoustu (až moc) informací, jak na prvé espresso a některé články mohou vést k protichůdným doporučením, čerpali jsme raději první zkušenosti z knihy Petry Veselé „Kniha o kávě“, kterou doporučuji každému, kdo se chce o kávě něco zajímavého dozvědět.
Facebooktwittermail

Žitný chléb – do formy

Množství těsta v tomto receptu mi většinou vyjde do dvou forem.

První krok – příprava kvásku

1 den v 18:00

Z kvásku, vody a mouky vytvoříme těstíčko a přikryté necháme odpočívat v míse.  Do druhého dne prokvasí a stane se základem pro těsto.

Druhý krok – těsto

2. den v 7:30

  • 450 ml vlažné vody
  • 250 g hladké celozrnné žitné mouky

Připravený kvásek dáme do větší mísy a přidáme odměřené množství vlažné vody a mouky.

  13:30

  • 250 g hladké celozrnné žitné mouky (nebo 200 g žitné + 50 g hladké celozrnné špaldové), lze celkově použít i více mouky,  až 350 g
  • 1 rovná polévková lžíce soli
  • 1 rovná polévková lžíce mletého kmínu

Naředěné těsto je nyní přikrmené moukou a tak jej necháme dál odpočívat, aby v klidu mohlo probíhat kvašení.

Po čtyřech hodinách – sledujeme kvašení a i to jak se těsto nadzvedává. Zhruba po pěti hodinách by mohlo být  připravené. Doporučuji sledovat, protože, je-li v místnosti dostatečné teplo, může proběhnout bouřlivé kvašení rychleji.  Těsto by nemělo začít klesat.

Třetí krok – vložení do formy

Mouku se solí a kořením dobře prohněteme a tímto těstem naplníme vymazané formy. Já využívám silikonovou formu na chléb, tudíž nemusím vymazávat.

Těstem plníme formy asi do dvou třetin a dál necháme kynout v místnosti ve formách tak dlouho, až povrch těsta začne dosahovat k okraji formy.

Čtvrtý krok – pečení

Nastavíme teplotu trouby na 220 stupňů. Při uvedené vyšší počáteční teplotě dojde nejdříve k prohřátí těsta a též k dalšímu kynutí. Po 10 minutách snížíme teplotu na 200 °C.

Tento typ chleba, kdy je těsto řidší, pečeme přibližně 60 minut. Upečený chléb poznáme poklepem (musí dunět). Poté vyklopíme z forem na mřížku a necháme vychladnout.

Facebooktwittermail

Ovocný kváskový koláč

U kváskového těsta docílíme přesně to, co od něj očekáváme – tak věřte i ve sladké pečení. Tenhle koláč u nás doma zmizel závratným tempem.

Suroviny:

  • 300 g hladké špaldové mouky
  • 3 lžíce medu
  • 3 lžíce slunečnicového oleje 
  • 1 lžíce domácího žitného kvásku
  • 1/2 lžíce skořice
  • 1 lžička kůry z citronu
  • špetka nerafinované soli
  • ovoce dle sezóny
  • 1/2 lžičky mleté skořice
  • 50 g mandlí
  • drobenka (hrubá mouka, máslo, třtinový cukr)

V půl hrnku teplé vody rozmícháme med, kvásek a olej.

Do mísy dáme mouku, rozmíchaný kvásek s medem a olejem, špetku soli. Vymícháme hutnou konzistenci a necháme 4 hodiny kvasit v teple.

Po 4 hodinách vmícháme do těsta skořici a kůru z citronu.

Zapékací formu vymažeme olejem a vysypeme hrubou moukou, vložíme těsto, které pokapeme olejem a rukama namočenýma v oleji rozprostřeme. Na povrch položíme ovoce. Posypeme drobenkou.

_2042573

 

 

 

 

 

Nečekáme na další kynutí a hned dáme péct do trouby na 200 ºC prvních 5 minut, pak teplotu snížíme na 150 ºC  a pečeme dalších cca 35 minut.

_2042578

Facebooktwittermail

Oříškové kytičky

Když oči nevidí, když uši neslyší,
zima se první od poslední neliší…

A teď už recept na oříškové kytičky.
Pečení s dětmi přísně doporučeno! Je to ohromná zábava 🙂

Ingredience:

100 g celozrnné špaldové mouky bio
  40 g pohankové mouky bio
100 g jemného třtinového cukru s melasou
100 g másla
100 g mletých lískových oříšků
       2 žloutky
vajíčko na potření a celé lískové oříšky na zdobení

Postup přípravy:
Těsto propracujte, podle potřeby přidejte mouku. Alespoň dvě hodiny nechte odpočinout v lednici. Z kusů těsta vyválejte silnější válečky a nakrájejte na stejně velké kousky. Skládejte na plech vždy 3 ks k sobě do trojlístku. Jednotlivé kuličky mírně přimáčkněte. Na závěr potřete kytičky rozšlehaným vajíčkem a ozdobte celým lískovým oříškem. Pečte ve středně vyhřáté troubě.
Kytičky

Facebooktwittermail

Pšeničný chléb z chorvatské mouky

Domácí pečení umožňuje vytvořit chleba, jaký nikde nekoupíte. Každý nový bochník má svůj příběh a navíc, vždy máte pod kontrolou vše, co váš voňavý výtvor obsahuje.

Tentokrát jsem použila mouku, kterou jsem si přivezla z dovolené. Další ingredience jsou už klasika…

Suroviny na jeden bochník:
250 g celozrnné pšeničné mouky
250 g pšeničné mouky Osiek
1 balení droždí Alnatura
1/2 balení sušeného kvásku Alnatura
1 1/2 lžičky mořské soli
350 ml vlažné vody
1 lžička kmínu
Koření na chléb Alnatura

Všechny suroviny smícháme  a cca 5 minut hněteme do hladkého těsta. Těsto necháme kynout na teplém místě přibližně 20 minut. Poté opět dobře prohněteme. Těsto dáme do vysypané ošatky a necháme cca 20 minut odpočinout. _8011964

 

 

 

 

Pečeme v předehřáté troubě na 250 °C asi 10 minut a poté dopékáme 20 – 30 minut na 200 °C.

PS: The palm trees fall into the sea and the tide is blue…

Facebooktwittermail

Chléb jak má být

Dosud jsme se snažili udělat to nejlepší těsto z žitného kvásku a doma umleté mouky…_6201321, ale dnes jsme měli příležitost vidět a trochu se i zapojit do pečení v nádherné staré peci, s pekařem, který to umí. Před časem totiž starosta ve sklepních místnostech již nepoužívané školy objevil _6201328zajímavou „díru“ do zdi a ukázalo se, že je to stará kamenná pec. Od té doby se díky místnímu pekaři „Láďovi“ koná při vhodné příležitosti hromadné pečení. A jelikož dnes byl ve vsi tradiční sraz rodáků, tak pečení bylo jednou z atrakcí. Jenže takové
_6201329pečení není jen tak, pekař musel začít přípravy už o dva dny dříve, pořádně uklidit a den předem začít topit. A dnes ráno: uhníst těsto na dvacet bochníků, nechat _6201326kynout, nasázet do ošatek, roztopit, vytřít, vymést, nasázet do pece, zavlažit, propíchnout, těšit se, vyndat z pece, přetřít vodou a pak už jen vnímat nádhernou vůni právě upečeného chleba a prvně zakrojit. Zkusili jsme si i upéct chléb z našeho vypiplaného těsta, ale moc jsme se netrefili do načasování (malinko nám překynulo) a tak ten „náš“ nevyběhl jako ty ostatní (u správně vykynutého těsta se plyn uzavřený v těstě teplem dobře rozpálené trouby roztáhne a těsto díky tomu pěkně naskočí. U překynutého těsta jsou stěny bublin už tak slabé, že se při manipulaci protrhnou, plyn uteče a těsto už vyskočit nemůže). Ale i tak to byl neskutečný rozdíl oproti pečení v elektrické troubě.

Facebooktwittermail

Příběh domácí housky

Jak často se vám stane, že při snídani zapojíte všechny smysly? Tak vyzkoušejte jemné domácí houstičky…

Ingredience:
5 dkg oleje
1 ks vejce
1 lžička cukru
25 dkg mouka pšeničná celozrnná
sůl
125 ml mléka
2 dkg droždí
Na potření:
1 ks rozšlehané vejce
Na ozdobu:
hrubá sůl
kmín
mák
slunečnicové semínko

Postup:
Do plechového hrníčku nalijeme teplé mléko. Přidáme cukr a rozdrobíme droždí. Necháme vykynout na teplém místě. Vykynutý kvásek vlijeme do mísy s moukou, přidáme olej, vejce a sůl.
Vše důkladně zpracujeme na vláčné těsto._5151248

Necháme vykynout na teplém místě. Po vykynutí rozdělíme těsto na cca 15 stejných dílů, ze kterých spleteme housky.

Pokládáme je na pečící papír, potřeme žloutkem rozmíchaným s malým množstvím vody._5151250

Housky posypeme a pečeme na 175 stupňů dozlatova.

Bon appétit 🙂

_5151254

Facebooktwittermail

Žloutkové věnečky

Lety prověřený recept naší babičky. Věnečky připravuje z odpalovaného těsta, plní pudinkovým krémem a zdobí cukrovou polevou.

Ingredience:

Na odpalované těsto:
300 g hrubé mouky
250 g Hery
1/2 litru vody
7 ks vajec
špetka soli
Na pudinkový krém:
1 litr mléka
250 g másla
200 g moučkového cukru
4 lžíce rumu
4 sáčky pudinkového prášku s vanilkovou příchutí
Na cukrovou polevu:
130 g moučkového cukru
1 lžíce horké vody
1 lžíce rumu
trpělivost 🙂

Začínáme náplní:
Uvaříme 1 litr mléka, 4 vanilkové pudingy, 2 žloutky, 20 dkg moučkového cukru. Do vychladlého pudingu šlehačem zapracujeme tuhé máslo z lednice. Přidáme 5 lžic rumu.

Těsto:
1. Do hrnce dáme vařit 1/2 litru vody, 1/2 lžičky soli a kostku Hery. Jakmile se Hera rozpustí, přisypeme 30 dkg hrubé mouky a za stálého míchání vše povaříme cca 5 minut, pak těsto za občasného míchání necháme vychladnout.
2. Do vychladlé hmoty přidáváme postupně 7 vajec. Vejce musíme vždy do těsta nejdříve zapracovat (cca 2 minuty), teprve pak do něj rozklepneme další.
3. Hotové těsto dáme do cukrářského sáčku na zdobení a na vymazaný plech tvoříme vyšší věnečky.
4. Pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C asi 20 minut.
5. Ještě teplé věnečky rozkrojíme pilníkovým nožem.
6. Vychladlé věnečky plníme krémem a přelijeme cukrovou polevou.

Cukrová poleva:
13 dkg moučkového cukru, 1 lžíce horké vody, 1 lžíce rumu.
Mícháme dohladka, aby byla poleva lesklá (cca 15 minut).

 

Facebooktwittermail

Svatební koláčky

Žádná pouť, posvícení a především svatební hostina se bez nich neobejde 🙂

Ingredience:

  • 1 kg hladké mouky

Kvásek:

  • 40 dkg teplého mléka
  • 15 dkg cukru
  • 3 kostky droždí (pokojová teplota)

Dále si připravíme:

  • 25 dkg řepkového oleje
  • 6 žloutků
  • lžička soli
  • Mixujeme přibližně 2 minuty

Tvarohová náplň – (10 ks balených tvarohů, ne z vaničky!)

6 žloutků, sníh, mléko dle tuhosti tvarohu, 2 vanilkové pudinky, citronová kůra, vanilkový cukr a cukr moučka dle potřeby.

Postup:

Do mísy dáme menší množství mouky jako základ a postupně přiléváme trochu kvásku, trochu olejové směsi a zase mouku, dokud je co přidávat. Zaděláváme alespoň 15 minut, tím získá těsto správnou pružnost a hladkost.
Necháme kynout.Výroba

Z vykynutého těsta vykrajujeme malé kousky a tvoříme kuličky. Ty necháme opět krátce kynout. Malou skleničkou vytvarujeme kolečka. Pomažeme rozšlehaným vajíčkem a zdobíme tvarohem, mákem nebo povidly. Třešničkou na koláčích je rozinka nebo mandle. Nazdobené koláčky ještě necháme chvíli kynout na plechu.Pekařky

Pečeme v předehřáté troubě na 150 stupňů.

Po vytažení z trouby necháme koláčky vychladnout. Poté potřeme směsí másla, cukru a rumu.

Facebooktwittermail

Makový koláč

Mák obsahuje desetkrát více vápníku než mléčné výrobky a snadno vám tedy pomůže doplnit doporučenou denní dávku. Pokud vás trápí problémy s kostmi, přílišná lámavost, bolavé klouby, zařaďte mák na nějakou dobu do jídelníčku.

Na těsto:

  • 250 g špaldové mouky
  • 2 lžíce cukru
  • 170 g másla
  • 1 vejce
Mouku smícháme s cukrem a promneme s plátky másla. Přidáme vejce a uhněteme těsto. Pokud nám těsto nedrží pospolu, přidáme jednu až dvě lžíce vody. Prohněteme těsto, přikryjeme fólií a necháme cca 30 minut odpočinout.
Maková náplň:
  • 200 g máku
  • sklenička mléka
  • 3 lžíce medu
  • mandlové plátky
  • rozinky nebo datle
  • vlašské ořechy
  • citrónová kůra (kandovaná)
  • 1 vejce
Umletý mák vsypeme do hrnce, zalijeme přiměřeným množstvím mléka. Mák s Mák (2)mlékem povaříme a odstavíme z tepelného zdroje. Do teplé makové náplně přidáme mandlové plátky, sekané vlašské ořechy, med a kandovanou citrusovou kůru. Do zchladlé náplně přidáme celé vejce a důkladně promícháme. Těsto rozdělíme na dva stejné díly (spodní a horní vrstva). S horní vrstvou si můžete pohrát, např. vytvářet pruhy nebo vánočními vykrajovátky tvořit umělecké dílo 🙂
Náplň nalijeme na koláčové těsto, které předtím propícháme vidličkou, aby se netvořily vzduchové bubliny, a rozhrneme do všech stran.
Poté „doladíme“ druhou vrstvu. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C přibližně 40 minut.
Facebooktwittermail